Hearthstone: Heroes of Warcraft - Gieroteka

II Producent: Blizzard Entertainment II Wydawca: Blizzard Entertainment II Data premiery: 11 marca 2014 roku II Spolszczenie: pełna lokalizacja II Gatunek: CCG / karcianka II Silnik: Unity II Graj za darmo! 

Hearthstone: Heroes of Warcraft to logiczna gra karciana oparta na modelu Free To Play z systemem mikropłatności. Głównym elementem rozgrywki są pojedynki online toczone pomiędzy graczami za pośrednictwem serwisu Battle.net. Wraz z rozwojem gry dodawane są nowe karty i mechaniki.

Tło fabularne gry oparte jest o uniwersum świata Azeroth, znanego z serii Warcraft i World of Warcraft. Założenia rozgrywki są proste i przejrzyste. Gracze wybierają jedną z dziewięciu dostępnych klas postaci o odmiennych specyfikacjach, a następnie naprzemiennie zagrywają karty ze swoich talii. Efektem tego jest przyzywanie stronników, rzucanie zaklęć, używanie specjalnego uzbrojenia lub zdolności. Gracz może wybrać kim chce grać spośród dziewięciu bohaterów, którymi są: mag Jaina Proudmoore, kapłan Anduin Wrynn, łowca Rexxar, czarnoksiężnik Gul'dan, druid Malfurion Burzogniewny, paladyn Uther Światłodzierżca, wojownik Garrosz Piekłorycz, łotr Valeera Sangwinar oraz szaman Thrall.


Chcącym zgłębiać mechanikę zabawy, gra oferuje możliwość wzięcia udziału w bataliach treningowych. Poza treningiem dostępne są specjalne tryby rozgrywki, przeznaczone do rywalizacji z innymi graczami przez internet:
Pojedynek - towarzyska rozgrywka lub mecz rankingowy, w których gracz walczy z losowo dobranym przeciwnikiem (innym graczem) będącym na zbliżonym do niego poziomie. Od kwietnia 2016 roku dostępne są 2 osobne formaty: Standard i Dzicz.
Arena - gdzie gracz prowadzi rozgrywkę talią złożoną przez siebie z losowych kart proponowanych przez grę.
Karczemne Bójki - towarzyskie pojedynki rozgrywane pomiędzy graczami w oparciu o wyjątkowe (zmieniające się co tydzień) zasady.

Celem gry, samym w sobie, jest oczywiście kolekcjonowanie kart, których głównym źródłem zdobywania są specjalne pakiety eksperckie. W każdym z nich znajduje się ich pięć, dobieranych losowo i podzielonych na cztery klasy wedle koloru kryształu: zwykłe (białe), rzadkie (niebieskie), epickie (fioletowe) oraz legendarne (pomarańczowe). W każdej paczce można znaleźć co najmniej jedną kartę rzadką lub wyższej klasy, a każda z nich może być "złotą" wersją danej karty. Pakiety zdobywać można wygrywając starcia lub też kupować je za prawdziwe pieniądze oraz złoto (walutę dostępną w grze). Poza kartami eksperckimi dostępne są też karty podstawowe (bez kryształu), osobne dla każdej z klas, które to z kolei zdobywamy grając danym bohaterem.


Innym sposobem zdobywania kart jest udział w comiesięcznych sezonach rankingowych i walka o jak najwyższe miejsce. Wraz z końcem danego sezonu otrzymujemy za nie nagrody. Kolejne karty, złoto oraz magiczny pył możemy też zdobyć wykonując specjalne zadania. Kolekcjonować można również rewersy kart oraz portrety bohaterów. Dodatkowo, wszystko to ma swoje złote wersje, do zdobycia lub zrobienia poprzez zdobywanie poziomów danych bohaterów, wygranie nimi konkretnej liczby pojedynków czy wykonywanie określonych zadań itp.

Gra od samego początku została zaprojektowana tak, aby odtwarzać ją wyłącznie w trybie online. Każda postać posiada własny głos w każdej wersji językowej. Kwestie bohaterów zostały przetłumaczone i nagrane przez aktorów głosowych. Blizzard zapowiedział, że nie wiadomo czy będzie możliwość rozgrywki pomiędzy różnymi platformami (np. komputerami i tabletami). Twórcy gry zapowiadali, że pracują nad trybem gry dla pojedynczego gracza oraz dodatkami z nowymi kartami. Do dzisiaj pojawiły się następujące rozszerzenia:

Hearthstone: Klątwa Naxxramas to tryb przygodowy skierowany do pojedynczego gracza, który swoje pojedynki rozgrywa z przeciwnikami sterowanymi przez komputer. Podzielony jest na 5 skrzydeł tytułowej twierdzy Naxxramas, w których czeka na śmiałka 15 przeciwników, 9 wyzwań klasowych, nowa plansza i rewers oraz 30 kart do wygrania.

Premiera: 23.07.2014 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę przygody oraz wpis na moim blogu. Wszystkie pojedynki z bossami znaleźć można na tej playliście.

Hearthstone: Gobliny vs Gnomy to pierwszy pełnoprawny dodatek wprowadzający do gry 143 karty (w tym 123 kolekcjonerskich) oraz nowy typ stronnika (którym są Mechy) i zaklęcia (Część Zamienna). Dodatkowo, rozszerzenie udostępnia jedną nową animowaną planszę do gry oraz tryb obserwatora.

Premiera: 09.12.2014 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki.

Hearthstone: Czarna Góra to druga przygoda, w której graczowi przyjdzie się zmierzyć ze sterowanymi przez SI wyjątkowymi bossami. Tytułowa Czarna Góra i tym razem podzielona jest na 5 skrzydeł, w których znajdziemy przeciwników do bitki w trybie zwykłym i heroicznym, 9 wyzwań klasowych, nową planszę i rewers oraz 31 kart do wygrania.

Premiera: 03.04.2015 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę przygody oraz wpis na moim blogu. Wszystkie pojedynki z bossami można obejrzeć na tej playliście.

Hearthstone: Wielki Turniej to drugi pełnoprawny dodatek wprowadzający do gry 132 karty oraz stronników z nową zdolnością - Inspiracją rozbudowującą moce bohaterów. Dodatkowo, rozszerzenie udostępnia jedną nową animowaną planszę do gry, możliwość wyboru rodzaju pakietu po Arenie oraz nagrody za najwyższe miejsce w rankingu osiągnięte w danym miesiącu.

Premiera: 24.08.2015 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki.

Hearthstone: Liga Odkrywców czyli trzecia już przygoda oferująca graczowi mini-kampanię fabularną, tym razem w klimatach awanturniczo - archeologicznych. Na śmiałków czekają 4 lokacje, przeciwnicy w trybie zwykłym oraz heroicznym, 9 wyzwań klasowych, 2 nowe plansze, rewers i aż 45 kart do wygrania.

Premiera: 13.11.2015 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę przygody oraz wpis na moim blogu. Wszystkie pojedynki z bossami do obejrzenia na tej playliście.

Hearthstone: Przedwieczni Bogowie jest trzecim pełnoprawnym dodatkiem do gry wprowadzającym 134 karty, w tym czterech tytułowych bogów wokół których możemy budować talie z ich wyznawcami. Dotychczasowy model rozgrywki w rankingu został podzielony na 2 odmienne tryby: Dzicz i Standard. Zgodnie z tradycją otrzymaliśmy też nową planszę do gry.

Premiera: 27.04.2016 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki.

Hearthstone: Pewnej Nocy w Karazhanie tj. czwarta przygoda oferująca graczowi mini-kampanię fabularną z akcją dziejącą się w magicznej wieży Karazhan w trakcie imprezy w stylu disco. Prolog i 4 lokacje do odblokowania, przeciwnicy w trybie zwykłym oraz heroicznym, 9 wyzwań klasowych, nowa plansza, rewers i 45 karcioch do wygrania.

Premiera: 11.08.2016 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę przygody oraz wpis na moim blogu. Wszystkie pojedynki z heroicznymi bossami można obejrzeć na tej playliście.

Hearthstone: Ciemne zaułki Gadżetonu to czwarty już dodatek, który tym razem wprowadza do gry 132 karty, w tym tylko 9 multiklasowych gdyż reszta została podzielona na 3 frakcje dostępne tylko odpowiadającym im bohaterom. Każda frakcja posiada specjalną zdolność, pojawia się też nowa mechanika Nefrytowego Golema oraz oczywiście nowa plansza do gry.

Premiera: 01.12.2016 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki.

Hearthstone: Podróż do Wnętrza Un'Goro tj. piąte rozszerzenie wprowadzające 135 karcioch do zdobycia, legendarne zaklęcia (zadanie / quest - po 1 dla każdej klasy) wokół których możemy budować specjalne talie oraz stronników z nową zdolnością - Adaptacją. Dodatek standardowo udostępnia też jedną nową animowaną planszę do gry.

Premiera: 07.04.2017 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki.

Hearthstone: Rycerze Mroźnego Tronu czyli dodatek wprowadzający do gry 135 kart, tematyczną planszę oraz tryb fabularny stanowiący niejako powrót do zabawy znanej z przygód (tym razem za darmo). Największą nowością jest to, że każda klasa otrzyma specjalną kartę legendarną zamieniającą bohatera w Rycerza Śmierci wyposażonego w nową umiejętność.

Premiera: 11.08.2017 r. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę dodatku, zaś do tej playlisty na filmiki z rozpakowań pakietów kart, z których z kolei prowadzę statystyki. Pojedynki z bossami Lodowej Cytadeli można obejrzeć na tej playliście.

Wymagania sprzętowe:
Procesor o wydajności Core 2 Duo 2.2 GHz, 4 GB pamięci RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 3 GB HDD, Windows XP(SP2)/Vista/7/8, łącze internetowe.

Oprawa graficzna Hearthstone, choć niezwykle barwna, jest funkcjonalna, czytelna i po prostu miła dla oka. Namalowane na kartach wizerunki bohaterów i postaci przypominają te znane z pozostałych gier ze świata Warcrafta. Rozgrywce towarzyszą także efektowne animacje, zagrzewające do boju okrzyki stronników oraz nastrojowa muzyka.

ZALETY
+ wysoka grywalność
+ balans pomiędzy free to play, a pay to win (z czasem coraz mniej aktualne) 
+ niski próg wejścia dla nowych użytkowników 
+ konstrukcja gry pod względem poziomu trudności / zaawansowania gracza 
+ balans kart i bohaterów / współpraca autorów ze społecznością (zazwyczaj) 
+ system zdobywania kolejnych kart do kolekcji
+ regularne dodatki i przygody
+ świetny tryb Areny
+ wprowadzenie standardu 
+ udźwiękowienie i polska lokalizacja
+ oprawa graficzna
+ humor
WADY
- mało trybów rozgrywki
- nużący ranking oraz mało wciągający i satysfakcjonujący system awansu
- brak motywującego do grania systemu nagród i osiągnięć
- momentami irytujący system RNG z doborem kart startowych na czele
- mało rozbudowany licznik statystyk  
- czasowe problemy z serwerami 
- marnowany potencjał gry
Ocena gry (PC): 7 / 10 *cofasz się, jeśli stoisz w miejscu... III 2017

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hearthstone:_Heroes_of_Warcraft I http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=20686 I http://eu.battle.net/hearthstone/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz